Seboroická dermatitida

nebo seborhoická dermatitida či seborea, je chronické neinfekční onemocnění pokožky, vyskytuje se na místech se zvýšenou funkcí mazových žláz (vlasová pokožka, obličej, hrudník a genitálie). Typickými příznaky jsou zvýšená produkce kožního mazu, nažloutlá lupovitost, svědění, pálení, zarudlá a podrážděná pokožka.

Mezi spouštěcí faktory patří zvýšený stres, nezdravý životní sty (alkohol, strava), změna ročního období (jaro, podzim). Další příčinou seborei mohou být problém s trávením nebo špatná reakce organismu na vybrané potraviny.

Základním prvkem v boji proti seboroické dermatitidě je udržovat vlasovou pokožku čistou a hydratovanou.

Doporučujeme zahájit léčbu Rašelinovou procedurou, která pokožku důkladně vyčistí, vyživí a ihned Vám uleví od svědění.

Seboroická dermatitida je neléčitelná, jedná se o dysfunkci v organismu, dá se však efektivně zaléčit vhodnými kosmetickými přípravky a pravidelnou péčí o pokožku.

3 kroky proti seboroické dermatitidě

1) Mytí vlasů a pokožky

Aby byl účinek co nejrychlejší, je vhodné mýt vlasy dvakrát. Při druhé aplikaci doporučujeme nechat přípravek působit pár minut na pokožce. U prvního mytí odstraníme nečistoty (například z ovzduší) a maz. U druhého mytí necháme působit aktivní látky. Čistící bázi důkladně smyjeme z vlasů i pokožky.

2) Hydratace a hojení

Můžeme dále nanést Kolagenovou emulzi (hydratace) nebo Krém K (hojení) - tyto produkty je vhodné střídat. Aplikujeme je hlavně na pokožku. Necháme působit 5-10 minut a opět důkladně smyjeme, nejlépe vlažnou až studenou vodou pro zatáhnutí pórů na pokožce.

Po umytí prosušíme pokožku fénem, abychom na ní nenechávali působit zbytečně vodu, která má vysoké pH a může zvýšit funkci mazových žláz. Foukáme spíše vlažným vzduchem tak, aby celá péče byla šetrná.

3) Odstranění lupů a svědění, výživa vlasů.

Na závěr vmasírujeme do pokožky Tonikum Fungi Activ (proti lupům a svědění) nebo Ampuli N (výživa nových vlasů) - již nesmýváme.

Velmi často se krátce vyskytuje seborea také u kojenců.

Časté dotazy k seboroické dermatitidě:

Přípravky neobsahují nerozpustné silikony ani kortikoidy a nemají žádné vedlejší účinky.

Otázka: Může seborea způsobit padání vlasů?

Odpověď Seboroická dermatitida je onemocnění vlasové pokožky (mazových žláz). Když pokožka není v dobré kondici, tak se to projeví na kvalitě vlasů a může docházet i k nadměrnému padání vlasů. To je způsobeno zánětem na mazové žláze, která utlačuje vlasový kořínek ve folikulu.

Otázka: Pomáhají kortikoidy nebo kortikosteroidy na seboroickou dermatitidu?

Odpověď: Kortikoidy rychle regenerují pokožku při jakémkoliv problému, a to velmi rychle. Zároveň ale fyzicky ztenčují pokožku a oslabují ji, bohužel nenávratně. Nedoporučuji tedy kortikoidy používat u chronických onemocnění jako je lupénka nebo seborea, protože každý další návrat problému je vždy horší a horší. Kortikoidy by se měly užívat pouze ve skutečně kritických případech a jen krátkodobě.

Otázka: Jak rozpoznám lupy od seboroické dermatitidy?

Odpověď: Lupy u seborei bývají mastné a nažloutlé, mohou tvořit i celistvou krustu na části nebo celé vlasové pokožce. Je to způsobeno záněty na mazových žlázách. Hnis ze zánětu se dostane na vlasovou pokožku, tam zatuhne a vytvoří šupinaté lupy.

Doporučené přípravky proti seboroické dermatitidě:

Přípravky neobsahují nerozpustné silikony ani kortikoidy a nemají žádné vedlejší účinky.

Čistící bázi zvolte podle typu pokožky - můžete je také kombinovat.

sampon_proti_lupum_big1
Čistící báze proti lupovitosti - Z vlasů i pokožky důkladně smývá nečistoty a mastnoty. Působí jak proti lupům vytvořenými přemnoženými kvasinkami nebo způsobenými dysfunkcí vlasové pokožky a s tím spojenou mitózou. Nenarušuje pH pokožky.
sampon_regulujici_mastne_vlasy_big1
Čistící báze na mastnou pokožku – Působí na mazové žlázy a vyrovnává produkci mazu, čímž zabraňuje nadměrnému maštění vlasů.
sampon_normalizacni_big1
nebo Čistící báze normalizační – přípravek je vhodný pro citlivou nebo až přecitlivělou pokožku. Udržuje pokožku v čistotě a smývá přebývající maz, který často seboroickou dermatitidu provází. Je vhodné jej kombinovat s Kolagenovou emulzí pro hydrataci pokožky a Fungicidním tonikem proti svědění.
kolagenova_emulze_big1
Kolagenová emulze - Působí na povrch pokožky a vlasů. Odstraňuje svědění, ulevuje napětí pokožky a hydratuje ji. Dodává objem vlasům, vyživuje pokožku až do hloubky. Je vhodná na podrážděnou pokožku a proti tvorbě lupů.
specialni_krem_k1
Krém K - Má velký baktericidní účinek, jedná se o protizánětlivý regenerátor, který hojí pokožku. Je vhodný na seboroickou dermatitidu, suchou a dehydratovanou pokožku, atopickou dermatitidu, lupénku, ekzémy, podrážděnou nebo svědivou pokožku, zrohovatělou kůži, zatvrdlou kůži. Regeneruje pokožku po spálení na slunci, urychluje hojení po popáleninách. Je základním prvkem řešení seboroické dermatitidy v obličeji. Doporučujeme jej také jako jediný přípravek na léčbu seboroické dermatitidy u kojenců.
tonikum_na_plisne_big1
Tonikum FUNGI - ACTIV – Přípravek je složen z látek, které prokázaly vysokou účinnost při léčbě lupů, boji s přemnoženými mikroorganismy - prvotní příčinnou vzniku lupů a svědění pokožky. Dále také potlačuje mitózu kožních buněk.
ampule_n_big1
Ampule N - Vyživující vlasová ampule, vhodná i pro narušenou a přecitlivělou pokožku. Vhodné na lupovitost a padání vlasů. Doporučujeme kombinovat s Kolagenovou emulzí, která pokožku pečlivě hydratuje.
Organická rašelina – odstraní 100% lupů.  Zároveň prokysličuje a vyživuje pokožku až do hloubky. Jedná se o nejúčinnější způsob, jak důkladně vyčistit a vyživit pokožku. První aplikaci doporučujeme absolvovat rašelinovou proceduru v některém z našich partnerských salónů.

Náš TIP: Domácí kůra na Seboroickou dermatitidu

Vlasy myjte 2x až 3x týdně Čistící bází proti lupovitosti. Po mytí aplikujte Kolagenovou emulzi a nechte ji působit 5-10 minut na vlasové pokožce a poté důkladně opláchněte vodou. Na závěr naneste a lehce vmasírujte do pokožky Tonikum FUNGI - ACTIV - již se nesmývá.