Seboroická dermatitida
nebo seborhoická dermatitida či seborea, je chronické neinfekční onemocnění pokožky, vyskytuje se na místech se zvýšenou funkcí mazových žláz (vlasová pokožka, obličej, hrudník a genitálie). Typickými příznaky jsou zvýšená produkce kožního mazu, nažloutlá lupovitost, svědění, pálení, zarudlá a podrážděná pokožka.
Mezi spouštěcí faktory patří zvýšený stres, nezdravý životní sty (alkohol, strava), změna ročního období (jaro, podzim). Další příčinou seborei mohou být problém s trávením nebo špatná reakce organismu na vybrané potraviny.
Základním prvkem v boji proti seboroické dermatitidě je udržovat vlasovou pokožku čistou a hydratovanou.
Doporučujeme zahájit léčbu Rašelinovou procedurou, která pokožku důkladně vyčistí, vyživí a ihned Vám uleví od svědění.
Seboroická dermatitida je neléčitelná, jedná se o dysfunkci v organismu, dá se však efektivně zaléčit vhodnými kosmetickými přípravky a pravidelnou péčí o pokožku.
3 kroky proti seboroické dermatitidě
1) Mytí vlasů a pokožky
Aby byl účinek co nejrychlejší, je vhodné mýt vlasy dvakrát. Při druhé aplikaci doporučujeme nechat přípravek působit pár minut na pokožce. U prvního mytí odstraníme nečistoty (například z ovzduší) a maz. U druhého mytí necháme působit aktivní látky. Čistící bázi důkladně smyjeme z vlasů i pokožky.
2) Hydratace a hojení
Můžeme dále nanést Kolagenovou emulzi (hydratace) nebo Krém K (hojení) - tyto produkty je vhodné střídat. Aplikujeme je hlavně na pokožku. Necháme působit 5-10 minut a opět důkladně smyjeme, nejlépe vlažnou až studenou vodou pro zatáhnutí pórů na pokožce.
Po umytí prosušíme pokožku fénem, abychom na ní nenechávali působit zbytečně vodu, která má vysoké pH a může zvýšit funkci mazových žláz. Foukáme spíše vlažným vzduchem tak, aby celá péče byla šetrná.
3) Odstranění lupů a svědění, výživa vlasů.
Na závěr vmasírujeme do pokožky Tonikum Fungi Activ (proti lupům a svědění) nebo Ampuli N (výživa nových vlasů) - již nesmýváme.
Velmi často se krátce vyskytuje seborea také u kojenců.
Časté dotazy k seboroické dermatitidě:
Přípravky neobsahují nerozpustné silikony ani kortikoidy a nemají žádné vedlejší účinky.
Otázka: Může seborea způsobit padání vlasů?
Odpověď Seboroická dermatitida je onemocnění vlasové pokožky (mazových žláz). Když pokožka není v dobré kondici, tak se to projeví na kvalitě vlasů a může docházet i k nadměrnému padání vlasů. To je způsobeno zánětem na mazové žláze, která utlačuje vlasový kořínek ve folikulu.
Otázka: Pomáhají kortikoidy nebo kortikosteroidy na seboroickou dermatitidu?
Odpověď: Kortikoidy rychle regenerují pokožku při jakémkoliv problému, a to velmi rychle. Zároveň ale fyzicky ztenčují pokožku a oslabují ji, bohužel nenávratně. Nedoporučuji tedy kortikoidy používat u chronických onemocnění jako je lupénka nebo seborea, protože každý další návrat problému je vždy horší a horší. Kortikoidy by se měly užívat pouze ve skutečně kritických případech a jen krátkodobě.
Otázka: Jak rozpoznám lupy od seboroické dermatitidy?
Odpověď: Lupy u seborei bývají mastné a nažloutlé, mohou tvořit i celistvou krustu na části nebo celé vlasové pokožce. Je to způsobeno záněty na mazových žlázách. Hnis ze zánětu se dostane na vlasovou pokožku, tam zatuhne a vytvoří šupinaté lupy.
Doporučené přípravky proti seboroické dermatitidě:
Přípravky neobsahují nerozpustné silikony ani kortikoidy a nemají žádné vedlejší účinky.
Čistící bázi zvolte podle typu pokožky - můžete je také kombinovat.








Náš TIP: Domácí kůra na Seboroickou dermatitidu
Vlasy myjte 2x až 3x týdně Čistící bází proti lupovitosti. Po mytí aplikujte Kolagenovou emulzi a nechte ji působit 5-10 minut na vlasové pokožce a poté důkladně opláchněte vodou. Na závěr naneste a lehce vmasírujte do pokožky Tonikum FUNGI - ACTIV - již se nesmývá.